İnsülinle İlgili Yanlış Kavramlar!

İnsülin Kullanmaya İhtiyaç Duymam Diyabetimi İyi Yönetemediğim Anlamına mı Geliyor?

Hayır. Insulin pankreastan salgılanan bir hormondur. Diyabetli hastalarda bu hormon yeterli miktarda salgılanamadığı için veya hiç salgılanamadığı için dışardan insulin verilmesi zorunludur. Diyabetli bireyler vücudun yerine koyamadığı insülini dışardan alarak hayatlarına devam ettirmek zorundadırlar.

İnsülin Pankreasın Çalışmasını Durdurmaz mı?

Insulin pankreasın çalışmasını durdurmaktan ziyade pankreasın üretemediği insülini yerine koymaktadır. Buda bir nevi pankreasa yardımcı olduğunu göstermektedir.

İnsülin Düşük Kan Şekerine (Hipoglisemi) Neden Olmaz mı?

Insülinin yan etkileri içerisinde hipoglisemi bulunmaktadır. Ancak düzenli kan şekeri kontrolleri ile insulin dozunu ayarlamanız durumunda bu yan etkiyle çok fazla karşılaşılmaması beklenmektedir. Insulin enjeksiyonunu uygulama kurallarını yerine getirmeniz durumunda bu sorunla çok fazla karşılaşmayacağınızı düşünmekteyiz.

İnsülin Kullanmam Günlük Hayatımı Çok Değiştirmez mi?

Insulin kullanmak günlük hayatınızı kolaylaştıracak bir yöntemdir aslında. Çünkü insulin tedavisiyle kan şekerinizi düzenli durumda tutacak aynı zamanda günlük hayatınıza olumsuzluklar olmadan devam edebileceksiniz. İlk insüline başladığınızda günlük yapacağınız işler doğrultusunda insulin dozunuz hekiminiz ve hemşireniz tarafından değiştirilebilir. Size en uygun doz bulunana kadar bu devam eder. Günlük kan şekeri takibiyle belli bir zaman sonra artık sizde kendi kendinizi tanıyabilecek ve insulin dozunuzu günlük işlerinize, egzersizinize veya beslenmenize göre ayarlayabileceksiniz. Unutmayın siz insulininize göre değil insülininiz size göre ayak uyduracaktır.

İnsülin Çok Fazla Kilo Alımına Neden Olmaz mı?

Diyabet metabolizmayı etkileyen bir hastalık olduğu için kilo alımınız insülinle değil diyabetle ilişkilidir. Ancak etkin diyabet yönetimi ile bunun önüne geçilmesi mümkündür. Hekim, hemşire veya diyetisyeninizin önerilerine uyup doğru beslenme ve düzenli fiziksel aktivite ile istediğiniz kiloda kalmanız mümkündür.

İnsülin Kullanırken Canım Yanmaz mı?

Günümüzde artık insulin kalem iğneleri oldukça inceltilmiş ve kısaltılmıştır. Yüksek teknolojilerle geliştirilen bu kalem iğnelerin ucundaki kesit sayısı da insulin enjeksiyonunun acısını azaltmak için yapılandırılmıştır. Fakat, bu teknolojiyle üretilmemiş kalitesiz iğneler de mevcuttur. Doğru kalem ve iğne seçimini hekim veya hemşirenizle birlikte yapmanız sizin için son derece önemlidir.

İnsülin Kullanmaya Başladıktan Sonra Yaşayacağım Sağlık Sorunları Artmaz mı?

Diyabetli bireyler diyabetlerini doğru ve etkin bir şekilde yürütemediklerinde diyabetin olumsuz durumlarıyla karşılaşabilmektedirler. Diyabetin yönetiminin içinde önemli faktörlerden biri de insulin tedavisidir. Insulin tedavisinin doğru ve etkin kullanımı yaşayacağınız sağlık sorunlarınızı minimalize etmektedir.

İnsülin Son Çare Tedavisi Değil Mi?

Insülini son çare tedavi olarak düşünmek tamamıyla yanlıştır. Kendinizi hasta hissetmeseniz bile veya komplikasyon yaşamasanız bile yüksek kan şekeriniz vücudunuza oldukça zarar verecektir. Bu da daha sonra çeşitli komplikasyonlarla karşılaşacağınızın bir göstergesidir. Bu yüzden vakit kaybetmeden etkin ve doğru insulin kullanmak sağlığınız ve diyabeti yönetmeniz açısından son derece önemlidir.

Bir cevap yazın